Logo SPA
Huizenmarkt 2024

Wat doet de huizenmarkt en de hypotheekrente?

In deze blog staan we uitgebreid stil bij de recente ontwikkelingen en de verwachtingen voor de huizenmarkt en hypotheekrente.

Wij staan voor je klaar

Heb je een vraag over dit bericht of wil je een afspraak maken? Vul dan onderstaand formulier in. Je ontvangt dan snel een persoonlijke reactie.

Wat doet de huizenmarkt en de hypotheekrente?

In deze blog staan we uitgebreid stil bij de recente ontwikkelingen en de verwachtingen voor de huizenmarkt en hypotheekrente.

Ontwikkeling huizenprijzen en verkopen

In maart 2025 waren de prijzen van bestaande koopwoningen, net als in februari, gemiddeld bijna 11% hoger dan een jaar eerder (Bron: CBS en het Kadaster).

Prijsstijging bestaande koopwoningen
(tov 2024)

+ 0 %

Bestaande koopwoningen waren in maart bijna 11% (10,6%) duurder dan een jaar eerder.

Prijsstijging bestaande koopwoningen
(tov februari 2025)

+ 0 %

Ten opzichte van februari stegen de prijzen van koopwoningen in maart met 0,7%.

Aantal verkochte koopwoningen
(tov 2024)

+ %

In 2025 zijn 51.474 woningen verkocht. Dat is bijna 16% meer dan in 2024.

Gemiddelde prijs koopwoning
(2025)

0

In maart was de gemiddelde transactieprijs voor een bestaande koopwoning €467.873. 

Volledig rapport

Volledige analyse van CBS

Trends en ontwikkelingen huizenmarkt

Overzicht van trends en ontwikkelingen op de huizenmarkt die ons opvielen en die we graag bij je onder de aandacht brengen.

Koopstarters hebben steeds vaker een besteedbaar huishoudinkomen dat in de hogere inkomenscategorieën valt. In 2024 had 66% van deze starters een relatief hoog inkomen. Een duidelijke toename ten opzichte van de 57% in 2018.

Gemiddeld brachten starters in 2024 volgens de NVM naar schatting zo’n € 45.000 eigen geld in. Dat was in 2020 nog zo’n € 35.000. Een stijging van meer dan 30% in vier jaar.
Bron: ING

In 2024 ontving 31% van de starters een schenking van (schoon)ouders voor de aankoop van de eerste woning. In 2021 was dat nog 19%.

Ook de hoogte van de ontvangen schenking is toegenomen. De groep starters die geld kreeg, ontving gemiddeld zo’n € 58.000 in 2024 voor de aankoop van de woning. In 2018 was dat nog zo’n € 40.000. De bedragen die starters ontvangen, lopen sterk uiteen. Van alle starters die een woning kochten, kreeg 1 op de 11 (9%) een ton of meer in 2024.

Bron: ING

Het aantal gemeenten met een gemiddelde koopsom boven de € 550.000 steeg. In het 1e kwartaal van 2025 waren er 72 gemeenten met een gemiddelde koopsom van € 550.000 of meer. In het 4e kwartaal van 2024 waren dit er 58.

Bron: Kadaster

Het aantal miljoenenwoningen in Nederland in de afgelopen vijf jaar met 243% toegenomen; van 65.000 naar 223.000. Het afgelopen jaar steeg het aantal miljoenenwoningen met bijna 14%. 

Nog maar iets meer dan de helft van de miljoenenwoningen is een vrijstaande woning. Andere veel voorkomende woningtypes onder de miljoenenwoningen zijn 2-onder-1 kapwoningen (14%) en appartementen (12%). Hoek- en tussenwoningen vertegenwoordigen de overige 19% van de miljoenenwoningen in Nederland.

Bron: Calcasa

De NVM-dochter Brainbay heeft onderzocht hoeveel huurwoningen verkocht worden. Het gaat om huizen die eerst werden verhuurd door particulieren of bedrijven, maar die nu te koop worden aangeboden. Dit gebeurt bijvoorbeeld omdat verhuurders meer belasting moeten betalen (box 3), omdat er strengere regels komen voor huurprijzen (de Wet Betaalbare Huur), en omdat tijdelijke huurcontracten vanaf 1 juli 2024 niet meer mogen.

Uit cijfers van het Kadaster en Brainbay blijkt dat in het laatste kwartaal van 2024 maar liefst 20% van alle verkochte huizen zulke voormalige huurwoningen waren. In de grote steden (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht) was dat zelfs 40%. In heel 2024 zijn er 37.000 van deze huurhuizen verkocht. Makelaars verwachten dat dit in 2025 en 2026 nog verder zal stijgen.

Deze voormalige huurwoningen zijn vaak wat kleiner en eenvoudiger, waardoor ze de verkoopprijzen dempen.

Bron: Brainbay, Kadaster

Bij bijna 7 van de 10 verkochte woningen (68%) werd in het eerste kwartaal van 2025 meer geboden dan de vraagprijs. Voor tussenwoningen gebeurde dat zelfs in 80% van de gevallen.

Gemiddeld werd ruim 4% (4,4%) meer betaald dan de vraagprijs van een woning. Bij tussenwoningen (zoals rijtjeshuizen) was het verschil het grootst: kopers betaalden daar gemiddeld bijna 7% (6,6%) boven de vraagprijs. Bij vrijstaande huizen werd gemiddeld juist 0,6% minder dan de vraagprijs betaald.

Bron: NVM

De krapte op de woningmarkt is hetzelfde als een jaar geleden. Op dit moment heeft iemand die een huis zoekt gemiddeld 2,3 geschikte woningen om uit te kiezen. Vooral tussenwoningen (zoals rijtjeshuizen) zijn schaars: daar is de keuze het kleinst met gemiddeld 1,7 huizen. Voor vrijstaande woningen is er meer aanbod; daar kunnen kopers gemiddeld kiezen uit 4,3 huizen.

Bron: NVM

Verwachtingen huizenmarkt en hypotheekrente

In deze turbulente markt zijn voorspellingen lastig te maken. Toch wagen de economen van deze instanties zich hieraan. Dit zijn hun belangrijkste verwachtingen:

"Flink meer woningverkopen met hogere huizenprijzen in 2025"

Belangrijkste verwachtingen ING:

Doordat lonen stijgen en mensen positiever denken over de markt, willen meer mensen dit jaar een huis kopen. Tegelijkertijd verwacht ING dat er iets meer huizen te koop komen, maar het aanbod blijft klein vergeleken met vroeger. 

Hierdoor blijft het druk op de woningmarkt. ING denkt dat er in 2025 ongeveer 10% meer huizen worden verkocht en dat de huizenprijzen dit jaar met 5,5% zullen stijgen.

De vraag naar koopwoningen neemt naar verwachting verder toe dit jaar. Belangrijke redenen daarvoor zijn de verwachte toename van het aantal huishoudens , hogere lonen en het positievere sentiment.

Meer informatie

Volledig rapport

ING Research: Woningmarkt (april 2025)

"In 2024 stegen de huizenprijzen naar een recordhoogte. We verwachten dat ze in 2025 en 2026 nog verder omhooggaan".

Belangrijkste verwachtingen ABN-AMRO:

ABN-AMRO verwacht voor 2025 een stijging van 7%. Voor 2026 verwachten zij dat de prijzen verder stijgen met 3%.
ABN-AMRO verwacht dat de hypotheekrente verder zal dalen in 2025, maar niet veel meer. Verder verwachten zij, dat de hypotheekrente eind 2025, begin 2026 het laagste punt zal bereiken.(hypotheekrenteverwachting 23 april 2025).
  • Kortlopende rente (variabele hypotheekrente en 1 tot 5 jaar vaste rente): gaat verder omlaag.
  • Langlopende rente (10-jaars vaste rente op staatsleningen): daalt verder.
ABN-AMRO verwacht dat het aantal verkopen en aankopen dit jaar nog met 5% stijgt door veel beschikbaar geld en verkoop door beleggers. Deze trend houdt tot eind 2025 aan. In 2026 neemt de groei af tot 1%.

Meer informatie

Volledig rapport

Volledige analyse van ABN-AMRO (april 2025)

"Nóg hogere huizenprijzen en meer woningverkopen in het verschiet"

Belangrijkste verwachtingen Rabobank:

Rabobank verwacht dat koopwoningen dit jaar gemiddeld 8,6% duurder uitvallen dan in 2024, gevolgd door een verdere huizenprijsstijging van 5,7% in 2026.

Rabobank verwacht dat de kapitaalmarktrentes dalen. Dit kan op termijn leiden tot lagere hypotheekrentes. Zij waarschuwen echter wel, dat de toekomstige renteontwikkeling met veel onzekerheid blijft omgeven.

De stevige stijging van de inkomens was de afgelopen jaren de belangrijkste drijvende kracht achter het herstel van de huizenmarkt. Vorig jaar stegen de cao-lonen met maar liefst 6,7%, en ook voor dit jaar en volgend jaar gaat Rabobank uit van stevige loonstijgingen – van respectievelijk 4,8% en 4,1%. Daardoor kunnen potentiële huizenkopers meer lenen en bieden.
Rabobank verwacht dat het aantal verkopen dit jaar toeneemt naar 222.000 huizen, bijna 8% meer dan in 2024. Voor 2026 verwachten zij een verdere groei naar 227.000 transacties, een plus van 2%.

Meer informatie

Volledig rapport

Volledige analyse van Rabobank (maart 2024)
Hypotheek of financieel advies in Werkendam

Heb je een vraag?

Laat je gegevens achter en we nemen snel contact met je op. 

Andere berichten die je misschien interessant vindt

Voor schadeverzekeringen werken wij voortaan samen met Optima

Spa hypotheken adviseert niet (meer) over schadeverzekeringen. Hiervoor kan je voortaan uitstekend terecht bij Optima.